Dini Sohbetler İslami Sohbetler

İslam Dünyasındaki Çözülmenin Sebepleri

İslam Dünyasındaki Çözülmenin Sebepleri Zaman geçtikçe, islam dünyası kaosa sürükleniyor. Tüm Dünya’da İslam kelimesi terörle eşdeğer hale geldi. Artık Müslüman denildiği zaman, özellikle Avrupa’da intihar bombacıları olarak algılanmaya başladı. Tüm İslam ülkeleri, ya birbirine düşman, ya da ilişkilerini en aza indirmiş durumda. Bazı İslam ülkelerinin halkları büyük bir sefalet içinde açlık ve hastalıklarla boğuşurken, diğer bazı İslam ülkeleri ise zenginlik, lüks, ihtişam ve israf içinde yaşıyor. Eğer zengin İslam ülkeleri, kazançlarının zekatını yoksul İslam ülkelerinin halklarına dağıtılsaydı, bugün yoksul Müslüman kalmazdı. Oysa, Dünya’da ki, en az gelişmiş 48  ülke arasında 22 İslam ülkesi bulunmaktadır.

İslam dünyasında zengin, yoksul ayrımı öyle barizdir ki, en zengin İslam ülkesi ile en fakir İslam ülkesi arasında 220 kat gelir farkı fark vardır. Ayrıca zengin İslam ülkelerinin yönetiminde genellikle krallar, şeyhler ve emirler olduğundan, hanedan olarak gelirlerin üzerine adeta çöreklenmişlerdir. Demokrasinin adının bile anılamayacağı bu toplumlarda,  halkın eğitimsiz ve cahil olması yönetenlerin en çok işine gelen şeydir.

Peygamberimiz, “İlim, müminin yitik malıdır, nerede bulursa alsın.” demesine rağmen, İslam ülkelerinde ki eğitim durumuna baktığımızda, içler acısı bir tablo var. Eğitim düzeyi oldukça düşük, özellikle kız çocuklarının eğitimine sıcak bakılmaması yüzünden, kadınlarda eğitim oranı çok düşüktür ve o eğitimsiz kadınların yetiştirdiği çocukların nasıl bir eğitime ve dünya görüşüne sahip olacaklarını tahmin etmek hiç zor değil. Eğitimin verildiği yerlerde ise, büyük oranda din eksenli, sorgusuz, araştırmasız, ezberci ve dayatmacı eğitim uygulanır. Böyle bir eğitimin ise bireylere ve topluma hiç bir fayda sağlamayacağı kesindir.

 

@Sohbetik.Net – İslami Sohbet, İslami Sohbet Sitesi, İslami Sohbet Odası