İnternetin günlük hayata kazandırdığı en büyük yeniliklerden biri de sosyal ağlar ve sohbet odaları aracılığı ile insanların birbirleri ile sohbet edebilmesine imkân tanımasıdır. İnsanlar bu sosyal ağlar ve sohbet odaları aracılığı ile karşılıklı sohbet etmekte ve boş zamanlarını bunu yaparak geçirmektedir.

İslami Chat de insanların sosyal platformlar yardımı ile yapabildikleri ve insanların İslami konuları konuşarak zamanlarını değerlendirdikleri yerler olmaktadır. Bu yerler ile insanlar sadece sohbet etmeyecek ve İslami konularda bilgi alışverişinde bulunabileceklerdir.

İnternette faydasız ve çoğu zaman zararlı olabilen sohbet ortamları yerine İslami Chat ortamları insanların kaliteli sohbet edebilmesine olanak sağlamaktadır. Bu sitelerde diğer sohbet sitelerinde karşılaşılabilene olumsuz konuşmalara rastlama oranı daha düşük olmakta ve insanlar bu ortamlar aracılığı ile gerçekten faydalı konuları konuşabilmektedirler.

İslami Chat odaları ve sohbet platformları ile güvenli bir şekilde sohbet edilebildiğine tanık olacak olan kişiler internetin bu yönünü de göreceklerdir. Bu sitelerin özeliklerinden biri olan güvenli sohbetin site sahibi veya yöneticisi tarafından özel filtreleme sistemi ile sağlandığını anlayacaklar ve bu sitelerde kötü amaçlı kişilerin barınmadığına şahit olacaklardır.